Звідки пішло прізвище Марченко?
Притчі

Звідки пішло прізвище Марченко?

- ...отакі здібності козаків називали: "Мару наводити". І прізвище твоє - звідти.

Якось, років не буду казати скільки тому, але більш ніж десять, пішли ми з жінкою на свято майстрів, в музей просто неба селища Пирогів ("Пирогово"). Того ще, який біля селища Хотів, і астро-обсерваторії.

Це був перший раз, мабуть, коли я був не серед майстрів, з Решетилівською вишивкою і килимами, а вже як звичайний "турист". Ще й на милицях, бо мав зламану в трьох місцях ногу.
І от, значить, підходимо ми до козаків. Вони варять куліш, трішки випивають і про щось собі тихенько гутарять. Спека, вечір, люди розходяться, комерція закінчилася.

На хлопцях традиційні костюми. Оселедці у них, чуби, чуприни в молодих - ну, все як має бути. Спочатку думали що то якийсь театр, виставу дає. А от і ні.

Розговорилися:
- Ей, козаче! Так! Ти, на милицях! Ходь сюди, випий чарку, з'їж кулешу!
- Та мені ж не можна, бачте, нога зламана... приймаю, знаєте... молоко та "мумійо"... (та ще й поруч жінка, "йо-ма-йо!" - думаю)
Як тут вип'єш, коли лікар забороняє, бо "не зростеться", а ліпша моя половинка в обидва ока слідкує, щоб всі рекомендації докторів виконувалися)
- Та не козацькі то справи! Йдіть обидвоє до нашого кола, побалакаємо!Підійшли ми, розговорилися. Виявилося, що Віктор, високий, чорнявий, кремезний хлопець, був прикутий до ліжка майже три роки.
Лежав після автомобільної аварії - мав перелом хребта. Ноги взагалі не ходили. В аварії йому не пощастило, дуже. На нього, зверху, впали частини розбитого автомобіля. І його просто вирізали "болгаркою", з під машини. Ледь живий залишився, збирали хлопа по частинах.
Лікарі, каже, взагалі не давали шансів. А він, тільки но почав більш-менш сили набирати, почав займатися вправами, зі знайомими козаками.
Лежачі спочатку вправи робив, потім став підійматися і пересуватися, якось, на руках.
Потім потроху повернулася чутливість ніг, а згодом й ходити почав!

Він все це мені розповідав, а мені ставало моторошно. Скільки людина пережила за цей час...

Потім він задер вишиванку і показав корсет, з товстенної шкіри на весь тулуб:
- Все одно, бач, не тримає ще мене мій хребет, тож мушу носити постійно. Але ж - живий! І ти здоровим будеш, хлопче! Будеш! Не переймайся...
- Давай! За здоров'я нашого козацького роду!
Випили, навіть жінка змовчала.
Підійшов і другий козак, на вигляд - хлопчина, років, може, не більше, 18-20. А коли став говорити, його голос здивував мене.  Була в ньому така, незвична для молодості, мудрість. І дивні залізні нотки...

- Як звуть тебе? - питає, - козаче чорнявий?
- Олексієм кличуть, - кажу.
- Прізвище яке маєш?
- Та Марченки ми.
- Ото, запам'ятай, - каже, - Марченки, з твого роду були характерниками в давнину, а прізвище ваше пішло від слова "Мара". Може чув "Мару наганяли" характерники на ворога, щоб невидимими дістатися до ворожого стану?
Іде турок по полю, перед ним - козацьке військо, а турок й не бачить, думає що сам лише степ навкруги та зайчики бігають, - сміється.
- Ні, не чув, здається...
- Ну отакі здібності козаків називали: "Мару наводити". І прізвище твоє - звідти. Як старший будеш, років в 60, може повернуться до тебе ті навички характерництва. А може й ні..

А може мені то все почулося? Бо горілка була, ох і міцна! Ох і добра!
А куліш - такий смачний!  Кілька порцій з'їли, та ще хотілося.

Хто зна? А може все це при-мари-лося?


Share Tweet Send
You've successfully subscribed to Реінкарнація блогу Daily Buddha's Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Реінкарнація блогу Daily Buddha's Blog
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.