Експерименти з кажанами, або: "Звідки взявся нинішній коронавірус?"

Ця стаття, подана у моєму перекладі з англійської, була опублікована на сайті журналу Nature а 2015 році

Експерименти з кажанами, або: "Звідки взявся нинішній коронавірус?"

Ми, звичайно, не можемо безапеляційно сказати, що коронавірус нинішній - справа рук вчених дослідників у 2015 році. Але кожен має зробити свої висновки.

Чи має право людина втручатися в справи Бога, експериментуючи з вірусами - химерами?

Чи готове людство до таких експериментів?

Чи можливий варіант, що, цілком адекватні дослідження, стали чиїмось брудним соціальним або політичним проектом?

Declan Butler *

12 листопада 2015 року

Експеримент, в ході якого була створена гібридна версія коронавірусу

кажанів, що належать до вірусу, що викликає ГРВІ (важкий гострий респіраторний синдром), викликав нові суперечки про те, чи варто ризикувати інженерними лабораторними варіантами вірусів з можливим пандемічним потенціалом.

У статті, опублікованій в журналі "Nature Medicine" 1,  9 листопада 2015 року, вчені досліджували вірус під назвою SHC014, який виявлений у підковоподібних кажанів у Китаї. Дослідники створили химерний вірус, що складається з поверхневого білка SHC014 і кістяка вірусу атипової пневмонії, який був адаптований для росту у мишей і імітації людської хвороби. Химера заразила клітини дихальних шляхів людини — доводячи, що поверхневий білок SHC014 має необхідну структуру, щоб зв'язуватися з ключовим рецептором на клітинах і заражати їх. Він також викликав хвороби у мишей, але не вбивав їх.

Хоча майже всі коронавіруси, виділені з рукокрилих кажанів, не були здатні зв'язуватися з ключовим людським рецептором, SHC014 не є першим, хто може це зробити. У 2013 році дослідники вперше повідомили про цю здатність в іншому коронавірусі, виділеному з тієї ж популяції кажанів.

Отримані результати посилюють підозри, що коронавіруси кажанів, здатні безпосередньо заражати людину (а не спочатку потребують еволюції в проміжному тваринному хазяїні), можуть бути більш поширені, ніж вважалося раніше, кажуть дослідники.

Але інші вірусологи сумніваються, що інформація, отримана в результаті експерименту, виправдовує потенційний ризик. Хоча ступінь будь-якого ризику важко оцінити, Саймон Уейн-Хобсон, Вірусолог з Інституту Пастера в Парижі, вказує, що дослідники створили новий вірус, який "на диво добре розмножується" в клітинах людини. “Якщо вірус втече, ніхто не зможе передбачити його траєкторію", — говорить він.

Створення химери

Цей аргумент, по суті, є повторенням дебатів про те, чи слід дозволити лабораторні дослідження, які збільшують вірулентність, легкість поширення або діапазон господарів небезпечних патогенів — те, що відомо як дослідження "посилення функції" ( ‘gain-of-function’ або GOF). У жовтні 2014 року уряд США запровадив мораторій на федеральне фінансування таких досліджень щодо вірусів, що викликають ГРВІ, грип та БВРС (Близькосхідний респіраторний синдром, смертельне захворювання, спричинене вірусом, який спорадично перестрибує з верблюдів на людей).

Останнє дослідження вже проводилося до початку дії мораторію в США, і Національний інститут охорони ЗДОРОВ'Я США (NIH) дозволив його продовжити, поки воно розглядалося агентством, говорить Ральф Барік (Ralph Baric), дослідник інфекційних захворювань в Університеті Північної Кароліни в Чапел-Хіллі, співавтор дослідження. "Зрештою NIH (National Institutes of Health) дійшов висновку, що ця робота не настільки ризикована, щоб підпадати під мораторій", - говорить він.

Але Уейн-Хобсон не схвалює це дослідження, тому що, за його словами, воно дає мало користі і мало розкриває небезпеку, яку представляє для людини "дикий" вірус SHC014 у кажанів.

Інші експерименти в цьому дослідженні показують, що вірус у диких кажанів повинен був би еволюціонувати, щоб представляти будь — яку загрозу для людини — це зміна, яка може ніколи не відбутися, хоча її не можна виключити. Барік і його команда реконструювали дикий вірус за його геномною послідовністю і виявили, що він погано росте в культурах людських клітин і не викликає значних захворювань у мишей.

"Єдиним результатом цієї роботи є створення в лабораторії нового, неприродного ризику", - погоджується Річард Ебрайт, молекулярний біолог і експерт з біологічного захисту в Університеті Рутгерса в Піскатауе, штат Нью-Джерсі. Як Ебрайт, так і Уейн-Хобсон є давніми критиками досліджень посилення функцій (GOF).

У своїй статті автори дослідження також визнають, що спонсори мають двічі подумати, перш ніж дозволити такі експерименти в майбутньому. "Наукові оглядові групи мають вважати подібні дослідження, щодо створення химерних вірусів на основі циркулюючих штамів, занадто ризикованими для продовження", - пишуть вони, додаючи, що необхідно обговорити, "чи заслуговують ці типи химерних вірусних досліджень подальшого вивчення в порівнянні з притаманними їм ризиками".

Корисність дослідження

Але Барик та інші кажуть, що дослідження дійсно мали свої переваги. Результати дослідження "переміщують цей вірус з патогена потенційного на такий що буде розвиватися  в явну і справжню небезпеку", говорить Пітер Дасзак, який був співавтором статті 2013 року. Дасзак - президент Альянсу Екоздоров'я, міжнародної мережі вчених зі штаб-квартирою в Нью-Йорку, яка проводить відбір зразків вірусів у тварин і людей в гарячих точках розповсюдження захворювань по всьому світу.

"Дослідження, що тестують гібридні віруси в культурі клітин людини і тваринних моделях, обмежені в тому, що вони можуть сказати про загрозу, що виходить від "дикого" вірусу", - погоджується Дасак. Але він стверджує, що вони можуть допомогти вказати, які патогени повинні бути пріоритетними для подальшого дослідження.

"Без експериментів", — говорить Барік, вірус SHC014, як і раніше, буде розглядатися як такий, що  не представляє загрози. Раніше, вчені вважали, ґрунтуючись на молекулярному моделюванні та інших дослідженнях, що він буде нездатний заразити людські клітини. "Останні роботи показують, що вірус вже подолав критичні бар'єри, такі, як здатність чіплятися за людські рецептори і ефективно заражати клітини дихальних шляхів людини", - говорить він. "Я думаю, що ми не можемо ігнорувати цей факт.” Він планує провести подальші дослідження з вірусом у нелюдських приматів, які можуть дати дані, більш релевантні для людини.

"Nature"

doi: 10.1038 / "Nature". 2015 18787

Інформація про автора статті (англійською)

Declan Butler, Senior Reporter, Paris

Declan joined Nature in 1993, and writes on everything from global health, information technology, publishing, and science in France, to nuclear power and proliferation.
He has a degree in biology from Queen's University, Belfast, and a PhD from the University of Leeds. He was made a Chevalier of France's National Order of Merit in 2003 for service to science and society.
d.butler#nature.com*


Share Tweet Send
You've successfully subscribed to Реінкарнація блогу Daily Buddha's Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Реінкарнація блогу Daily Buddha's Blog
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.